הכורכום

turmeric_root_for_lupusהכורכום (Curcuma longa) הוא שיח רב שנתי ממשפחת הזנגביליים הגדל על פני שטחים נרחבים בהודו, בסין, באינדונזיה ובארצות טרופיות אחרות. לצמח קנה שורש עבה שממנו יוצאים עלים גדולים ומאורכים שאורכם מגיע עד ל-1 מטר. לאחר שמוציאים את קנה השורש מרתיחים אותו, מנקים ומיבשים בשמש. השימוש בכורכום נפוץ מאד במזון, בעיקר כתבלין הנותן צבע וטעם. הוא מרכיב חשוב בתערובות תבלינים כמו אבקת קארי, ממרחי חרדל ועמבה.
בנוסף לשימוש הקולינארי, במשך אלפי שנים נעשה בצמח שימוש רפואי ברפואות המסורתיות האיורוודיות בהודו ובסין. במקומות אלו הכורכום משמש כתרופה טבעית לטיפול במיגוון בעיות רפואיות כמו במצבי דלקת, להקלת כאבים, לטיפול בגזים, כאבי בטן, כאבי שיניים, חבלות, עקיצות חרקים, ועוד.
כיום ישנם כבר כעשרת אלפים מחקרים מדעיים רציניים על הכורכומין (החומר הפעיל בכורכום) ועל השפעותיו הבריאותיות הרב-מערכתיות. עיקר השימוש הטיפולי הוא כנוגד דלקת, נוגד סרטן, נוגד חיידקים ווירוסים (כולל וירוס השפעת), משפר תיפקודי כבד, משפר תיפקודי מערכת העיכול, תומך במערכת כלי הדם והלב (המע' הקרדיו-ואסקולרית), ונוגד חימצון. בנוסף, הכורכום ידוע כסופח גזים, נוגד קרישה, מעודד ייצור מיצי מרה, נוגד כיב קיבה (אולקוס), נוגד שלשול, נוגד כאבי וסת ותומך בטיפול בבעיות עור ועיניים.
ממחקרים שונים התברר שבנוסף לחומרים הפעילים כורכומין וכורכומינואידים מכיל הכורכום עוד חומרים שיש להם השפעה בריאותית.. . הכורכומול® מכיל בנוסף למיצוי הכורכומין הטהור 95% גם מיצוי מירבי של הכורכום על כל מרכיביו. המיצוי הנוזלי הייחודי של הכורכומול® מאפשר ספיגה טובה ופעילות בריאותית מירבית.
מרכיבי הכורכום התורמים לשיפור הבריאות
כ-3%-5% פיגמנטים צהובים בלתי נדיפים הנקראים כורכומינואידים (משתייכים לקבוצת הפוליפנולים) – פיגמנטים המקנים לכורכום את צבעו האופייני. מורכבים בעיקר מכורכומין, ציקלו-כורכומין, דמטוקסי-כורכומין שהם הרכיבים הפעילים של הכורכום, וצבעם צהוב-כתום עז.
בנוסף מכיל הכורכום כ-3%-7% שמן אתרי נדיף בגוון צהוב-כתום המכיל אלפא ובטה טומרון שגם לו השפעה בריאותית.